Daně po islandsku

25. března 2009 v 18:21 | Lenka |  zprávy z Islandu
Je konec března, tak přidám takové aktuální téma. Jak se vypořádat s daněmi na Islandu.

Každý, kdo má zaměstnání, podává daňové přiznání. Poslední léta se tato odporná činnost o něco zjednodušila tím, že se provádí elektronicky. Poštou (obyčejnou - doporučený dopis mi tu ještě nikdy nepřišel, leda z Čech) vám přijde číselný kód, pod kterým se přihlásíte na internetu. Otevře se vám váš účet, a tam už je všechno pěkně spočítané. Ale nervová záležitost to byla stejně. Volba angličtiny žádná, a sice už islandsky docela rozumím, ale jazyk úředníků je vždy takový nesrozumitelný, ať už je to v jakékoliv zemi. Potvrdili mi i Islanďané, že tomu také moc nerozumí.
Naštěstí nemám žádné problémové položky, takže moje daňové přiznání mi nakonec zabralo 15 minut, pod vedením kamarádky, která tomu evidentně rozuměla. :-) Bylo akorát potřeba zkontrolovat položky, zda souhlasí, poté zadat další kód, a odeslat. Pro jistotu jsem si ty položky ještě vytiskla, jeden nikdy neví. A teď budu mít do srpna klid. V srpnu mi buď něco vrátí, nebo naopak budou chtít zaplatit. Ale co je příjemné na celé této záležitosti, že se to obešlo bez jedné jediné návštěvy úřadu. Kolik zbytečných úředníků by se asi tak ušetřilo v Čechách?
Spousta lidí ovšem pomoc úřadů vyhledává. Cizinci, nebo ti, kteří to mají s daněmi o dost složitější. Tak uvidíme za pár let, třeba si někdy koupím dvě vily, auto a budu běhat po úřadech. :-)))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama